Wpisy otagowane „papier do wykrojów”

 • sobota, 18 czerwca 2011
  • Kopiowanie wykroju na papier

   Metod przenoszenia wykroju na papier jest kilka, wszystko zależy oczywiście od papieru. Najodpowiedniejsze wydają mi się na razie kalkowanie na szary papier i kopiowanie na półpergamin. Materiały nie są drogie i są łatwo dostępne. Sama metoda kopiowania nie niszczy wzoru i nie wymaga gimnastyki. Po kolei jednak.

   Radełkowanie

   Radełko do odwzorowywania wykrojuPod arkusz z wzornikiem wykrojów podkładamy arkusz papieru z którego zamierzamy wykonać wykroje (może to być szary papier do pakowania. Radełkiem (ząbkowanym kółkiem na trzonku, służącym do oznaczania na płótnie/papierze miejsc, w których płótno/papier ma być cięte; podobnie wygląda narzędzie do cięcia pizzy) zaznaczamy linie wykroju na oryginalnym arkuszu z wzornikiem wykrojów. Ostro zakończone ząbki obracającego się kółeczka zostawiają widoczne ślady na podłożonym arkuszu papieru.

   Niestety nie tylko na podłożonym arkuszu papieru ale przede wszystkim a na wzorniku z wykrojami. Jeżeli więc często korzysta się z jednego wzornika wykonując wykroje o różnej wielkości oryginalny arkusz łatwo może ulec zniszczeniu. Dosłownie radełko dziurawi go pozostawiając arkusz narażonym na nieumyślne rozdarcie.

   Nieco mniej inwazyjną metodą kopiowania wykroju jest używanie zamiast radełka igły i samodzielne decydowanie o gęstości rozmieszczenia dziurek. Sprawna krawcowa będzie potrafiła ograniczyć ich liczbę do minimum. Taki wariant metody jest jednak bardziej pracochłonny.

   Moja eMa przy użyciu igły kopiowała gotowe wykroje dla swoich ubrań.

   Kalkowanie

   Kalka kopiująca (carbon paper)Pomiędzy wzornik z wykrojami a podłożony papier z którego wytniemy wykroje (np szary papier do pakowania) wkładamy kalkę kopiującą (papier powleczony z jednej strony tuszem lub pigmentem zmieszanym z woskiem). Następnie wypisanym długopisem lub innym tego typu narzędziem odwzorowujemy kształt wykroju kreśląc linie bezpośrednio na oryginalnym wzorniku. Nacisk piszącego narzędzia powoduje trwałe osadzanie się atramentu z kalki na podłożonym papierze.

   Wypisany długopis lub inne tego typu narzędzie nie niszczy wzornika z wykrojami a zostawia dobrze widoczny ślad na podłożonym papierze. Zamiast szarego papieru do pakowania możemy dla oszczędności użyć starej gazety (najlepiej o dużym formacie). Jest ona jednak delikatniejsza niż szary papier i wykrój szybciej się zużyje. Jeżeli jednak nie planujemy go ponownie wykorzystywać nie ma to większego znaczenia.

   Metoda najodpowiedniejsza chyba gdy chce się dany wykrój wykorzystywać wielokrotnie i dlatego należałoby skopiować go na papier o większej trwałości.

   Przerysowanie

   Półpergamin do dowzorowywania wykrojówKontury wykroju przenosimy bezpośrednio na papier, z którego je wytniemy dlatego do przerysowywania potrzebować będziemy półprzezroczystego papieru. Papier z którego wytniemy wykrój układamy na wzorniku i odrysowujemy odpowiednie linie i kształty. Jeżeli linie na wzorniku są zbyt jasne należy je poprawić grubszą lub ciemniejszą kreską.

   Najlepsze do takiego kopiowania są półprzezroczyste materiały: folia do kopiowania, kalka techniczna, pergamin, półpergamin. Ze względów ekonomicznych polecam półpergamin (wygląda jak papier śniadaniowy), kosztuje 40 groszy za arkusz (chyba A1) podczas gdy np za kalkę techniczną zapłaciłam ostatnio około 1,40 złotego za arkusz (chyba A2 czyli o połowę mniejszy).

   Metody tej zamierzam używać do odwzorowywania nowych, niewypróbowanych jeszcze wykrojów.

   Mniej typowe metody

   • Ksero. W większych miatach istnieją punkty drukujące-kopiujące duże formaty (ok. A1) Najpierw należy policzyć ile kopii danego wzornika jest potrzebne (czyli ile elementów danego wykroju nakłada się na siebie). Przy okazji można powiększyć, lub zmniejszyć nieco wykrój (np o 3 %).
   • Papier samokopijący do drukarki. Wierzchnia strona jest biała, a pod spodem różowa. Papier jest bardzo cienki. To jest wariant metody kalkowania nie wymagający kalki kopijącej.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kate_mac
   Czas publikacji:
   sobota, 18 czerwca 2011 20:56